NASVETI ZA SVETLEJŠO PRIHODNOST

Ste se kdaj počutili izčrpane – psihično in fizično – po noči s prijateljem? Kaj pa, če ta občutek doživite v skoraj vsaki interakciji s to osebo?

Biti stalni zvočnik, varno mesto in navijačica za prijatelja je lahko naporno in nezdravo. Lahko se tudi sprašujete, ali je odnos postal enostranski. Ko se prijateljstvo vrti okoli čustvenih potreb druge osebe, zaradi česar se počutite bolj pod stresom kot podprti, je morda čas, da ponovno razmislite, ali je to prijateljstvo vredno obdržati.

Kako prepoznati rdeče zastavice
Ko vložite svoj čas in energijo v strupenega prijatelja, ima to seveda lahko negativen učinek. Toda kako veš, ali je prijateljstvo strupeno? Suzanne Degges-White, doktorica znanosti, avtorica knjige “Toksična prijateljstva: Poznavanje pravil in ravnanje s prijatelji, ki jih kršijo”, pravi, da obstajajo določeni dejavniki, ki določajo, ali je prijateljstvo v nevarnosti, da vas vleče navzdol, namesto da vas obdrži. na vodi:

Zavedate se, da se zaradi določenega prijatelja počutite slabše, ko preživite čas skupaj.

Najdete razloge, zakaj se izogibate preživljanju časa s prijateljem ali želite preklicati načrte, ko so že narejeni.

Zdi se, da vas ima vaš prijatelj rad ali da želi preživeti čas s tabo samo takrat, ko nekaj potrebuje od vas.

Vaš prijatelj vas poskuša izolirati od drugih odnosov v vašem življenju.

Vaš prijatelj običajno črpa več sredstev iz »banke prijateljstva«, kot jih vloži.

Kaj storiti, če je vaše prijateljstvo polno rdečih zastav
Človeško je, da se želimo počutiti potrebnega. Toda ko se tehtnica v veliki večini nagne v prid prijateljevim željam in potrebam pred vašimi prednostnimi nalogami, bi bilo morda koristno, da izrazite svoje pomisleke. »Nekaterim od nas je lahko težko zbrati pogum in se soočiti s težavo v zvezi,« pravi Degges-White. Pomembno si je zapomniti, da so prijateljstva odnosi po izbiri. Degges-White pravi, da za večino od nas ideja “odnosa po izbiri” implicira pričakovanje vzajemnosti v odnosu. Če se vam zdi, da vas nenehno zavajajo, se spomnite, da je v redu, če svoje občutke delite s prijateljem. Toda preden vse naložite na kocko, je treba upoštevati nekaj pravil komunikacije:

Povejte svojemu prijatelju, da se želite pogovoriti o razmerju. Da bi se izognili temu pogovoru s prijateljem, ga vnaprej obvestite.

Izberite čas in kraj, ki sta ugodna za oba. Če izberete bolj javen prostor, kot je kavarna, imate več možnosti, da bo pogovor ostal bolj prisrčen in manj verjetno, da bo povzročil močne čustvene odzive.

Uporabite I-izjave. Pomembno je, da se osredotočite na to, kako se počutite in razmišljate kot odgovor na prijateljevo vedenje.

Poslušajte, kaj ima vaš prijatelj povedati, ko izrazite svoje pomisleke. Morda se niso zavedali, kakšen učinek ima njihovo vedenje na odnos.

Prizadevajte si za kompromis. Zdravi odnosi običajno vključujejo sklepanje kompromisov in prilagajanje potrebam ali željam drugih. Prijateljstva niso nič drugačna: za uspeh sta potrebna dva. Bodite pripravljeni “dati malo”, da bi svojemu prijatelju omogočili, da “dobi malo”.

Če se vaš prijatelj ne strinja z vašim stališčem, boste morda želeli ponovno razmisliti, ali je vaša ocena tako objektivna, kot bi morala biti. Če pridete do pat pozicije, se lahko odločite, ali je vrednost prijateljstva vredna sprejemanja njegovih omejitev.

Kako izstopiti iz strupenega prijateljstva
Če ste delili svoje skrbi in vam razmerje še vedno povzroča stres, je morda čas, da to osebo odstranite iz svojega notranjega kroga. Če se odločite za to pot, poskusite biti pozorni na to, kako pristopite k tej težki situaciji. Če ste prijazni in neobsojajoči do sebe, vam lahko pomaga, da ste iskreni glede svojih občutkov. Degges-White ponuja naslednje nasvete, ki vam bodo pomagali, da se sprostite s čim manj težavami:

Ne dovolite, da bi strupen odnos trajal predolgo. Odlašanje neizogibnega lahko oteži reševanje težave.

Prekinitev prijateljstev sta neučinkoviti metodi za prekinitev prijateljstev. Skrivanje za službo, družino ali drugimi obveznostmi lahko zadevo le še dodatno zaplete.

Pazljivo pretehtajte svoj govor o razhodu – govorite o sebi, ne o njih. Vaša iskrenost je lahko poslovilno darilo za vašega kmalu bivšega prijatelja, ki mu lahko dolgoročno koristi.

Čim bolj se izogibajte kolateralni škodi. Če drugi prijatelji čutijo, da se morajo postaviti na svojo stran, se jim čim prej obrnite, da preprečite potencialno kočljive socialne situacije. In v primeru skupnih prijateljev bodite pripravljeni na morebitne vzročne zveze.

Ljudje, s katerimi se odločimo, da se obkrožimo, določajo, kako zdrava so naša prijateljstva. Prepoznavanje strupenega prijatelja, soočenje z njim in na koncu slovo od njega je lahko ena najbolj osvobajajočih in krepilnih stvari, ki jih boste kdaj naredili.

Več o sodobnih psihoterapevtskih temah na www.fdinstitut.si

Zmaga-je-pred-teboj.png
Partnerska-zakonska-psihoterapija.png