Kako izgledajo zdrave razmejitve?

Zdrave meje so ključni element vašega fizičnega, duševnega in čustvenega zdravja. Za vsako osebo in odnos so videti drugače in se lahko sčasoma spremenijo. Zdrave meje so tudi dvosmerne; vključujejo sporočanje vaših želja in potreb v odnosu, hkrati pa spoštujejo želje in potrebe druge osebe v odnosu.

Meje so lahko fizične in čustvene. Fizične meje vključujejo tisto, kar vam ustreza glede osebnega prostora, dotika, zasebnosti in spolnega stika. Po drugi strani pa čustvene meje zajemajo mejo med vašimi občutki in občutki drugih. To je videti kot prevzemanje odgovornosti za lastna čustva in zavedanje, da ne morete nadzorovati tega, kar čutijo drugi. Vključuje tudi zavedanje o tem, kaj počnete/ne počutite udobno, če delite z drugimi, in upoštevanje teh omejitev.

Tukaj je le nekaj primerov, kako bi lahko izgledale zdrave meje:

Cenite svoje osebne meje in jih ne ogrožajte zaradi nekoga drugega.
Reči “ne” in sprejeti, ko drugi rečejo “ne”.
Vedeti, kdo ste in kaj želite, ter to sporočiti drugim.
Vključevanje v ustrezno deljenje.
Ne dovolite drugim, da definirajo vas ali vaš občutek lastne vrednosti.
Vedeti, da so vaše potrebe in občutki prav tako pomembni kot potrebe in občutki drugih.
Vedeti, da imate pravico do svojih čustev in občutkov.
Spoštovanje vrednot, prepričanj in mnenj drugih, ob zavedanju, da vam ni treba ogroziti lastnih vrednot, prepričanj in mnenj.
Ne glede na to, o kakšni vrsti meja govorite, je pomembno imeti v mislih, da so zdrave meje namenjene spoštovanju in spoštovanju želja, potreb in omejitev vas in druge osebe v razmerju. Pomembno si je tudi zapomniti, da sta za izvajanje in vzdrževanje zdravih meja potrebna trud in napor. Zdrave meje lahko tudi pomagajo preprečiti zlorabo v razmerju, saj posameznikom pomagajo razumeti razliko med sprejemljivim in nesprejemljivim vedenjem v različnih vrstah odnosov.

Kako izgledajo nezdrave meje?

Zdaj, ko bolje razumemo, kako izgledajo zdrave meje, se pogovorimo o nezdravih mejah. Nezdrave meje vključujejo neupoštevanje lastnih in tujih vrednot, želja, potreb in omejitev. Lahko vodijo tudi do potencialno žaljivih zmenkov/romantičnih odnosov in povečajo možnosti tudi za druge vrste žaljivih odnosov.

Tukaj je nekaj primerov, kako lahko izgledajo nezdrave meje:

Nespoštovanje vrednot, prepričanj in mnenj drugih, kadar se z njimi ne strinjate.
Ne reči “ne” ali ne sprejeti, ko drugi rečejo “ne”.
Občutek, da ste odgovorni za čustva in/ali srečo drugih ljudi.
Občutek, da ste odgovorni za »popravljanje« ali »reševanje« drugih.
Dotikanje ljudi brez njihovega dovoljenja.
Vključevanje v spolno aktivnost brez jasnega soglasja druge osebe.
Upamo, da vam je današnji blog pomagal bolje razumeti, kako izgledajo zdrave in nezdrave meje. Priporočamo od srca, da nekatere od teh informacijah poskušate upoštevati, ko postavljate meje v svojih odnosih!

Najdete na tudi na www.fdinstitut.si

Psihoterapija-Tanja-Valenta.png
efsdffd

Write a comment